І Всеукраїнська науково-практична конференція "Педагогіка духовності: традиції та сучасність" (присвячена 75-річному ювілею Митрополита Київського і всієї України Блаженнішого Володимира). (Хмельницький інститут МАУП, 21 грудня 2010 р.).
21 грудня 2010 р. відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція “Педагогіка духовності: традиції і сучасність”, присвячена 75-річчю Митрополита Київського і всієї України, організаторами якої виступили Управління Хмельницької єпархії УПЦ і Хмельницький інститут МАУП. В роботі вченого зібрання взяли більше 200 чоловік.
Доповіддю “Духовна педагогіка і проблеми сучасного суспільства” роботу конференції розпочав Високопреосвященніший Митрополит Хмельницький і Старокостянтинівський АНТОНІЙ, окресливши проблематику питань, які згодом піднімалися у ході вченого зібрання. Далі з вітальним словом виступив директор Хмельницького інституту МАУП Білий Л.Г., де зазначив важливість напередодні зимових свят Різдва Христового і Нового року збиратися не лише за святковим столом, але й за «Круглими столами» вчених зібрань, які присвячені нагальним проблемам інтеграції в освіту і виховання християнської компоненти.
Після Л.Білого з вітальним словом виступила директор Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Островського Синиця Н.М., яка звернула увагу присутніх на важливість використання у процесі виховання і освіти фондів обласної бібліотеки, що містять унікальні твори видатних педагогів минулого і сучасності. У ході роботи конференції була представлена виставка педагогічної літератури, яку організували працівники обласної бібліотеки. Далі мала слово директор Хмельницького обласного краєзнавчого музею О.М. Брицька. Привітавши учасників вченого зібрання, Олена Миколаївна зазначила важливість дослідження минувшини нашого Подільського краю та духовної спадщини відомих Подільських краєзнавців у важливій справі виховання та освіти молоді. Далі мав слово Голова Хмельницької міської організації Національної спілки краєзнавців України Ю.І.Блажевич, подякувавши Митрополиту Антонію за плідну співпрацю, Юрій Іванович підкреслив у своїй доповіді важливість вивчення історії Православної Церкви Подільського краю у вихованні студентської молоді. На завершення доповіді клірикам Хмельницької єпархії прот. Олександру Дацюку і прот. Сергію Причишину, які активно працюють, вивчаючи історію Подільського краю, було урочисто вручено посвідчення членів Національної спілки краєзнавців України.
Після Ю.Блажевича виступив, презентувавши сучасне видання праці Ю.Сецинського «Приходи і Церкви Подільської єпархії», к.і.н., доцент Білоцерківського інституту економіки В.С.Перерва, оприлюднивши цікаві данні щодо діяльності священнослужителів у дореволюційну добу. Далі мала слово декан факультету початкового навчання Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії І.П.Ящук, презентувавши волонтерську діяльність студентів ХГПУ в аналізі його духовного аспекту.
Після Інни Петрівни мала слово А.Л.Недашківська – представник волонтерського руху «Молодість не равнодушна» Свято-Іонівського монастиря м.Києва з презентацією молодіжного волонтерського руху Київщини, який може бути інтегрованим у всі області України. Показником важливості вказаної діяльності є факт відвідання Святішим Патріархом Кирилом Іонівського монастиря і молодих волонтерів під час Первосвятительського візиту Його Святійшества на Україну у 2010 році.
Далі, після перерви, виступив завідувач кафедри Теорії професійного навчання Хмельницького Національного університету к.т.н. І.Є.Каньковський, виголосивши доповідь на тему: «Впровадження християнських цінностей у підготовку вчителя», у якій підкреслив провідну роль школи у вихованні людини і зазначив необхідність реформи системи освіти шляхом внесення у неї предметів духовного спрямування і повернення до вітчизняних витоків педагогіки та освіти. У доповіді було наголошено на необхідності втілення у систему освіти саме Православної складової, як спадку віри, що сприяла формуванню і становленню нашого народу. «Без відношення до віри і кожного окремого народу загальної педагогіки не існує і бути не може… Без Христа є марними і освіта і виховання…» - зокрема зазначив у виступі доповідач.
Після Ігоря Євгенійовича мав слово член Синодального відділу по взаємодії зі збройними формуваннями України, генерал-майор, д.м.н., П.Г.Пономарьов. Тема виступу була наступна: «Блаженніший Митрополит Володимир: учитель, пастир, патріот». Далі виступив провідний науковий співробітник Хмельницького обласного краєзнавчого музею С.М.Єсюнін з доповіддю «Культурно-просвітнє середовище міст Подільської губернії у другій половині ХІХ-го, на поч. ХХ ст.» у якій оприлюднив цікаві факти з історії давнього Проскурова (колишня назва Хмельницького) і стану освіти у губернії, де чимала питома вага належала предметам духовного спрямування і вихованню молоді. Після Сергія Миколайовича мав слово Голова правління Міжнародної благодійної організації «Об’єднання православних громадян в органах державної влади» В.М.Барабаш з доповіддю «Дії православних мирян у підтримку канонічного Православ’я в Україні». Далі виступив протоієрей Сергій Причишин з доповіддю «Діяльність ректора КДС архім. Амвросія (Полянського) у світлі проекту реформ духовних шкіл 1906 року» у якій окреслив коло питань, які сприяли реформі духовних навчальних закладів на зламі епох, (на поч. ХХ ст.), пов’язавши їх із сучасним станом духовної просвіти на Поділлі.
Наступною була доповідь студентки факультетуту початкового навчання ХГПА Н.Поліщук, яка презентувала волонтерську діяльність, що проводиться на факультеті початкового навчання у гуманітарно-педагогічній академії, яка спрямована на духовне виховання дітей і інтеграцію християнських цінностей в освіту. Далі відбулося засідання круглого столу по тематиці конференції. Різноманітність піднятих питань, а також активність учасників свідчили про своєчасність і актуальність проведення вченого зібрання, а активність учасників конференції слугувала плідній і цікавій роботі. Конференція була завершена прийняттям підсумкового документу і Звернення учасників конференції до Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України ВОЛОДИМИРА.