22 листопада 2012 року в Хмельницькому інституті МАУП проведено ХІ Всеукраїнську науково-теоретичну конференцію на тему “Збереження національної ідеї та національної самосвідомості українського народу в контексті трагічних подій ХХ століття”, присвячену до 65-х роковин операції “Вісла”. Під час конференції учасники наукового зібрання мали змогу ознайомитися з архівними документами і книгами, що були представлені у форматі виставок: тематична виставка “Трагічні події ХХ ст. у суспільному житті України” (організатор – Державний архів Хмельницької області), книжкова виставка “Рік 33-й. Голод… голод…голод…” (організатор – Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека імені М. Островського). Слід зазначити, що всі учасники конференції з великою цікавістю переглядали документи та книжки, в яких відображено дійсні факти тих трагічних подій ХХ ст., а окремі особи намагалися більш детально вивчити першоджерела. На високому рівні працівники архіву та бібліотеки на основі оригіналів подали інформацію про ті жахливі події.
На науковому заході були присутні представники державних і громадських установ (Погорілець Олег Григорович, директор Державного історико-культурного заповідника “Межибіж”, Букацький Микола Іванович, голова Хмельницького регіонально-суспільного товариства “Переселенці”, Войтович Олександр Валерійович, заступник директора – начальник відділу обліку та довідкового апарату Державного архіву Хмельницької області, Теленько Богдан Петрович, головний редактор газети Хмельницької міської ради “Проскурів”, заслужений журналіст України, Бірюк Лев Васильович, народний депутат України, Воробей Петро Петрович, перший заступник головного редактора газети “Подільські вісті”, депутат Хмельницької обласної ради та ін.), викладачі та студенти Хмельницького інституту МАУП, Хмельницького національного університету, Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії та учні загальноосвітніх шкіл м. Хмельницького.
Розпочалася конференція з вітального слова Білого Леоніда Григоровича, директора Хмельницького інституту МАУП. Він коротко в хронологічній послідовності дав характеристику подіям 40–50-х рр. ХХ століття. Продовжив розповідь про трагічні події України 30-х років ХХ ст. Олег Григорович Погорілець. Науковець, використовуючи мультимедіа, розповів про виставку картин “Розгойдані дзвони пам’яті” народного художника Валерія Франчука. Проторієрей Олександр Дацюк, секретар Хмельницької єпархії УПЦ зачитав звернення Високопреосвященнійшого Антонія, митрополита Хмельницького і Старокостянтинівського до всіх учасників конференції і благословення на плідну працю. Про злочинну акцію “Вісла” та її наслідки розповів Микола Іванович Букацький. Богдан Петрович Теленько у виступі охарактеризував події 40-х років ХХ ст. крізь призму сьогодення. Войтович Олександр Валерійович висвітлив державотворчий аспект даної проблеми. Бірюк Лев Васильович у своїй доповіді порушив питання впливу трагічних подій ХХ ст. на виховання підростаючого покоління і звернув увагу на виклад матеріалу про ці події в шкільних підручниках “Історія України”. Воробей Петро Петрович продовжив розвивати думки виступаючих на дану тематику і подарував авторський історичний твір (двотомник: “Заграва”, “Відблиск”) у бібліотеку Інституту.
Про акцію “Вісла” та її наслідки для українців Польщі розповів Григоренко Олександр Петрович, завідувач кафедри міжнародної інформації Хмельницького національного університету, доктор історичних наук, професор, академік Міжнародної академії інформатизації, дійсний член Центру дослідження історії Поділля.
Блажевич Юрій Іванович, член Національної спілки краєзнавців України, кандидат історичних наук, доцент кафедри суспільних дисциплін Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії у доповіді розкрив з історичної точки зору про етнічну спільноту поляків на Хмельниччині.
Олійник Микола Петрович, завідувач кафедри історії та країнознавства Хмельницького національного університету, кандидат історичних наук, доцент, докторант Кам’янець-Подільського національного університету імені І. Огієнка повідав про “підпільну контрреволюційну групу молоді” в Юринцях. Науковець зачитав оригінал документу про чистку семирічки в Юринцях Подільської губернії.
Про стан Православної Церкви на Хмельниччині в перші повоєнні роки (1944-1947 рр.) розповів протоієрей Сергій Причишин, клірик Хмельницької єпархії УПЦ, старший викладач кафедри теології та українського православ’я Хмельницького інституту МАУП.
Далі виступили свідки тих подій (1946-1947 рр.). Усі, хто був присутній у залі, з болем пройнялися до виступаючих і взагалі до усіх людей, які, можна сказати, непояснимим дивом вижили і можуть нам повідати правду про ті страшні роки.
Завершилася конференція промовою директора Інституту Білого Леоніда Григоровича. Він подякував усім учасникам наукового заходу за гарні виступи, щиру співпрацю і наголосив на вшанування пам’яті українців тих страшних років.
23 листопада 2012 року в Хмельницькому інституті МАУП відбувся молебень пам’яті мільйонів українців, жертв Голодомору-геноциду 1932-33 років. В актовому залі для усіх присутніх було продемонстровано фільм про Голодомор 1932-1933 рр. в Україні. Священик провів молитовний акт. Хвилиною мовчання пом’янули жертв Голодомору 1932-33 років.