10 грудня 2021 року в Хмельницькому інституті МАУП відбулася ІV Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні питання державотворення та захисту прав людини в Україні» (до Дня прийняття Загальної декларації прав людини і громадянина). Цей захід в цьому році був ювілейним, десятим, поступово трансформувавшись із засідання науково-практичного круглого столу.
Конференція розпочалася з вступного слова заступника директора Хмельницького інституту МАУП Валентини Парандій, яка у вітальному слові зазначила про важливість інституту прав людини і громадянина на сучасному етапі, актуальність проблеми захисту прав і свобод людини і громадянина.
Андрій Луков, начальник відділу судової роботи та міжнародно-правової допомоги Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), вказав на основні напрямки роботи відділу, проблеми у доступі до правосуддя у ЄСПЛ, а також зауважив про важливість проведення спільних заходів з Інститутом. Продовжила тему важливості адміністративного порядку оскарження рішень, дій, бездіяльності державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації Інна Возборська, начальник відділу розгляду звернень та забезпечення діяльності колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації Управління державної реєстрації Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).
На засіданні конференції обговорювались результати моніторингу дотримання прав людини регіональним представництвом Уповноваженого ВРУ з прав людини в Хмельницькій області, виступала Оксана Кізаєва, Ольга Осередчук та Оксана Шейгец. У своєму виступі Оксана Кізаєва розповіла про результати моніторингу дотримання прав людини, зокрема в рамках реалізації національного превентивного механізму, до закладів соціальної сфери. Зокрема, доповіла учасникам про порушення прав захист від катувань і жорстокого, нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження чи покарання – це факти про застосування до підопічних незаконної ізоляції в установах соціального захисту, не фіксація отриманих травм підопічними; порушення права на охорону здоров’я - неналежне виконання професійних обов’язків сімейними лікарями, які надають медичну допомогу підопічним у даних закладах, формальна організація проведення медичних оглядів та лікування, кількарічне незабезпечення закладів соціальної сфери медичними фахівцями певного профілю.
Ольга Осередчук сконцентрувала увагу учасників заходу на порушеннях, які були виявлені моніторами протягом 2021 року під час візитів до підрозділів Національної поліції та судів. Зауважила, що результати моніторингових візитів свідчать про порушення поліцейськими конституційних прав і свобод людини під час затримання та перебування в територіальних підрозділах поліції, оскільки наявні випадки фіксації незаконного тримання осіб в підрозділах поліції, без складання відповідних документів або складання їх через певний проміжок часу, порушення права особи на своєчасну правову допомогу, порушення права затриманих осіб на належні умови тримання та інше.
Оксана Шейгец зауважила, що проведені у 2021 році моніторингові візити додержання права людини і громадянина на інформацію засвідчили, що органами державної влади та місцевого самоврядування не забезпечується належним чином реалізація права громадян на отримання інформації через веб-портали відкритих даних. За результатами аналізу звернень громадян, візитів встановлено, що посадові і службові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій продовжують порушувати вимоги законодавства щодо оприлюднення інформації, своєчасного та повного надання інформації у відповідь на запит, неправомірно відмовляють у надання інформації, не забезпечують виконання своїх обов’язків щодо оприлюднення відповідної інформації, що є адміністративним правопорушенням відповідно до положень статті 212-3 КУпАП. Працівниками регіонального представництва Уповноваженого було зауважено, що незважаючи на виклики, у зв’язку із пандемією COVID-19 робота Уповноваженого та представників Уповноваженого, спрямована на захист прав і свобод людини і громадянина постійно триває.
Ольга Чорна, виконувачка обов’язків директора Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області доповідала про інститут відновного правосуддя. Основна мета Програми – максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу та ресоціалізація їх у суспільне життя. Руслана Матущак, заступниця начальника відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області, адвокат зосередила увагу на проблемі доступу до правосуддя в період карантину.
Про дотримання прав людини в діяльності Національної поліції України доповів Андрій Когунь, старший інспектор з особливих доручень відділу уповноважених з контролю з дотримання прав людини у поліцейській діяльності УДПЛ НПУ, полковник поліції, на прикладі впровадження системи Custody Records у територіальних підрозділах ГУНП в Хмельницькій області - система електронної фіксації всіх дій відносно затриманих осіб, метою якої є забезпечення прав затриманих осіб та самих поліцейських відповідно до європейських стандартів. Ганна Стрембіцька, начальник відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Хмельницькій області та Максим Мороз зосередили увагу на діяльності патрульної поліції у сфері захисту прав і свобод людини і громадянина. Анастасія Площинська, виконавча директорка ГО «Подільська правова ліга», адвокат звернула увагу на важливість забезпечення захисту прав людини в умовах карантину інститутами громадянського суспільства.
Віктор Мушенок, доктор юридичних наук, доцент, професор кафедри адміністративного, фінансового та інформаційного права Київського національного торговельно-економічного університету доповідав про фінансове забезпечення сільських громад у контексті реалізації права селян на самоуправління.
На науковому заході були присутні представники державних і громадських установ в сфері захисту прав людини: понад 120 науковців з понад 40 закладів освіти та державних установ та організацій: Хмельницького інституту МАУП, Навчально-наукового інституту права імені князя Володимира Великого ПрАТ «ВНЗ «Міжрегіональна Академія управління персоналом», Навчально-наукового Інституту міжнародних відносин та соціальних наук ПрАТ «ВНЗ «Міжрегіональна Академія управління персоналом», Українського державного університету залізничного транспорту (м. Харків), Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, Вінницького інституту МАУП, Львівського національного університету імені Івана Франка, Київського національного торговельно-економічного університету, Хмельницького національного університету, Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, Хмельницького інституту соціальних технологій Університету «Україна», Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту, Хмельницького кооперативного коледжу Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту, ВСП «Хмельницький торгівельно-економічний фаховий коледж КНТЕУ», Територіально відокремленого відділення «Хмельницька філія Академії Державної пенітенціарної служби», Хмельницького політехнічного коледжу Національного університету «Львівська політехніка», Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, Правового департаменту Секретаріату Конституційного Суду України, Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Хмельницькій області, Управління дотримання прав людини Національної поліції України, Управління патрульної поліції в Хмельницькій області, Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області, гімназії №2 м. Хмельницького, Технологічного багатопрофільного ліцею ім. А. Мазура, НВК № 10 м. Хмельницького тощо.
Всі тези доповідей буде опубліковано в XІ випуску наукових праць «Актуальні питання державотворення та захисту прав людини в Україні».