Науковці Хмельницького інституту МАУП взяли участь у відкритті виставки Архіву національної пам’яті «Комунізм = рашиzм».
13 доль українців, понівечених одвічним злом, що коріниться в схибленій свідомості російських правителів та їх підлеглих. Шість із них – видатні українці, чиї життя скалічила сталінська тоталітарна машина, шість стали героями сьогодення, адже кинули виклик рашистській орді, яка прийшла в нашу мирну країну, аби докінчити те, що не встигла зробити “совєтська влада”: знищити українців як націю, стерти з лиця землі навіть згадку про них. Ще одна – талановита мисткиня, яка все своє життя берегла нашу культуру та душу народу, втілюючи її в своїх творах: художниця-модельєрка, шістдесятниця Любов Панченко. Довгі роки через її любов до усього українського комуністичний режим усіляко намагався применшити її талант та заглушити її голос. Йому це не вдалося, тому нащадки комуністів прийшли у 2022 році, аби завершити чорну справу своїх попередників: життя мисткині обірвала російська ракета, що впала на подвір’ї її дому у Бучі.
Усі ці історії – це елементи експозиції фотодокументальної виставки, розробленої Галузевим державним архівом Українського інституту національної пам’яті, що має промовисту назву “Комунізм = рашиzм”, презентація якої відбулася 13 листопада на центральному майдані Хмельницького за сприяння Хмельницької ОВА та Державного архіву Хмельницької області.
Про історію створення виставки та українців, чиї долі стали яскравою демонстрацією того, що сучасний рашизм – це не якесь нове явище в історії, а лише продовження добре знаного українцями комунізму, розповів її ідейний натхненник – директор Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті Ігор Кулик.
За його словами, перші матеріали виставки почали формувати ще до початку повномасштабної війни з росією. З початком війни стало зрозуміло, що експозиція потребує переосмислення та переформатування. І саме приклади героїчного опору звичайних українців, які без остраху голіруч зупиняли російські танки, підказали ідею проведення паралелей між долями українців, які відстоювали нашу націю у 30-40 роки ХХ століття, та долями наших сучасників. Все свідчить про те, що за цей час змінилися пояснення, якими прикривається агресор, методи, але не змінилися суть та головна мета.
“Нам нужен мир. Желательно весь!” Така фраза була написана на звичайній табличці, яку знайшли нещодавно серед речей російських військових. У ній вся суть рашизму. Як раніше, так і тепер – це тотальна ненависть до українців та бажання знищити нас як націю. Саме тому у назві виставки між комунізмом та рашизмом поставлено знак “дорівнює”, ” – пояснив Ігор Кулик.
(с) інформацію підготовлено за матеріалами Хмельницької обласної військової адміністрації.