22 листопада 2018 року в Хмельницькому інституті МАУП відбулася ХVІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Збереження національної ідеї та національної самосвідомості українського народу в контексті історичних подій ХХ–ХХІ століть» (до 100-річчя завершення Першої світової війни (1914–1918); 85-х роковин Голодомору (1932–1933); 80-х роковин Великого терору – масових репресій (1937–1938).
Щорічна наукова конференція збирає широке коло учасників. На науковому заході були присутні представники державних і громадських установ (Міжрегіональної Академії управління персоналом, Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, Державного архіву Хмельницької області, Державного архіву Вінницької області), духовенство, викладачі, студенти й аспіранти (Хмельницького економіко-правового коледжу та інституту МАУП, Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу).
Розпочалася конференція з вступного слова директора Хмельницького економіко-правового коледжу МАУП В. О. Парандій. Валентина Олександрівна у виступі зазначила про відзначення і вшанування на державному рівні пам’ятних дат і скорботних днів в Україні: 85-річчя Голодомору-геноциду, 80-річчя Великого терору – масових репресій (1937–1938).
Про мистецьку діяльність товариств «Просвіта» на Поділлі в добу Української Центральної Ради розповів Віктор Романович Адамський, кандидат історичних наук, старший викладач кафедри суспільних дисциплін Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії.
Цікаві архівні факти про голодомор на Красилівщині розкрив у своїй доповіді Олександр Васильович Байдич, директор Кузьминської ЗОШ І-ІІІ ст.
Про видатну постать І. Герасимчука, члена Центральної Ради на основі архівних джерел висвітлив у своїй доповіді Віталій Олександрович Лавринчук, методист Будинку творчості дітей та юнацтва Красилівської міської ради.
Причишин-Кліновський Сергій Максимович, кандидат богослов’я, протоієрей, старший викладач кафедри українського православ’я і теології Хмельницького інституту МАУП зачитав звернення Високопреосвященнійшого Антонія, митрополита Хмельницького і Старокостянтинівського до всіх учасників конференції і благословення на плідну працю. Сергій Максимович розповів про подільського єпископа Амвросія (Полянського) і Валеріана (Рудича) – новомучеників і сповідників ХХ ст.
Про колективні травми в сучасному політичному дискурсі України розкрив у своїй доповіді Олександр Сергійович Ковтун, кандидат соціологічних наук, доцент кафедри психології та соціальної роботи ХІСТ ВМУРоЛ «Україна».
Під час роботи конференції працювали книжково-ілюстративні виставки: «Голодомор: чорна сповідь моєї Вітчизни і її затамований біль» (Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки); «Україна пам’ятає, світ визнає» (Бібліотечно-інформаційного відділу Хмельницького інституту МАУП).
На завершення з заключним словом виступила директор Хмельницького економіко-правового коледжу МАУП В.О. Парандій та подякувала усім за плідну роботу.